ÖNLEYİCİ KORUMA ÇALIŞTAYI VE UYGULAMA ATÖLYESİ

Blog Single

Kültürel Mirası Koruma ve Araştırma Derneği (KÜMAD) olarak,

Restorasyon ve konservasyon alanındaki güncel önleyici koruma araştırmalarının ve uygulamalarının tanıtılması ve tartışılması; konservatör/restoratör, akademisyen, araştırmacı ve ilgili özel sektör temsilcilerinin bir arada karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmalarına olanak sağlayacak “Önleyici Koruma Çalıştayı ve Uygulama Atölyesi”nin tarihlerinde ilkini düzenlemekten büyük mutluluk duymaktayız. 23-25 Ekim 2019 yapılacak olan “Önleyici Koruma Çalıştayı ve Uygulama Atölyesi” AKMED/Antalya'da gerçekleştirilecektir.

Müzeler, sanat ve sergi galerileri ve arkeolojik alanlarda yürütülen önleyici koruma uygulamalarının bilimsel olarak araştırılması, uygulama pratiklerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılarak restorasyon ve konservasyon alanına kazandırılması, Çalıştay'ın temel önceliği olacaktır.

Taşınır ve taşınmaz kültür varlıkları üzerinde yapılan “önleyici koruma” çalışmalarının sunulacağı çalıştayın temaları; Kültür varlıklarının,

• Belgelenmesi ve kayıt işleri,
• Taşınması,
• Paketlenmesi,
• Sergilenmesi ve uygun teşhir koşullarının sağlanması,
• Depolanması,
• Sel, yangın, hırsızlık gibi tehlikelere karşı önlemler,
• Deprem gibi doğal afetlere karşı alınacak önlemler,
• Vandalizme karşı alınacak önlemler,
• Ticareti ve kaçak kazılara karşı alınacak önlemler.

Önleyici Koruma Çalıştayı ve Uygulama Atölyesi,

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, STGM-Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği, Koç Üniversitesi Akdeniz Medeniyetleri Araştırmaları Merkezi, ICOM Türkiye Ulusal Komitesi, Medeniyet Üniversitesi, Arkeologlar Derneği ve Müzeciler Derneğinin destekleri,

Fibula Mimarlık Tasarım Ltd. Şti, Kanca Mimarlık Ltd. Şti., Bergen Uluslararası Taşımacılık, Demir Endüstriyel Çözümler, Lilsa Nano Teknolojileri, Regio Kültürel Miras Yönetim Danışmanlığı ve Eğitim A.Ş., ve DuPont Tyvek firmalarının katkılarıyla gerçekleşecektir.

Çalıştay Programı daha sonra yayınlanacaktır.

ÖNLEYİCİ KORUMA ÇALIŞTAYI VE UYGULAMA ATÖLYESİ GENEL KOORDİNATÖRÜ
Serkan GEDÜK

ÖNLEYİCİ KORUMA ÇALIŞTAYI VE UYGULAMA ATÖLYESİ DÜZENLEME KURULU

Prof. Dr. Oğuz TEKİN
Prof. Dr. Yaşar Selçuk ŞENER
Prof. Dr. Bekir ESKİCİ
Doç. Dr. Hakan ÖNİZ
Serkan GEDÜK
Doç. Dr. Alparslan Hamdi KUZUCUOĞLU
Uğur GENÇ
İlkay İVGİN
Dr. Can AVCI
Emel AKAY
Vildan YARLIGAŞ
Mehmet Emin SİNAN
Levent İNAN

 

Öne Çıkanlar: